SPRAWY EMERYTALNE SG/WOP W SĄDACH
W dniu 29 marca 2022 roku przedstawiciel Naszego Stowarzyszenia uczestniczył w charakterze obserwatora na rozprawie sygnatura XIII 1U 3448/18, w Sądzie Okręgowym w Warszawie, z odwołania oficera w GPK WOP/SG i KGSG, m. in. kierownika zmiany GPK WOP, któremu obniżono świadczenie emerytalne ustawą z 2016 roku. Sąd wydał wyrok - zmienił Decyzję ZER przywracając mu świadczenie od 1 października 2017r. na zasadach sprzed jego obniżenia. Rozstrzygnięcie zapadło w oparciu o ustalenia co do faktycznie realizowanych czynności w służbie, w oparciu o dowody zawarte w teczce personalnej (rozkazy, opinie) ww. żołnierza, przesłanej z IPN, aktach sprawy, aktach emerytalnych, przesłuchaniu Powoda w charakterze Strony, oraz dodatkowych materiałach przekazanych z IPN, kilku zarządzeń dotyczących organizacji i zadań formacji, które nie miały bezpośredniego przełożenia na faktycznie wykonywane przez ww. zadania w określonej jednostce terenowej. W ustnym uzasadnieniu wskazano że realizowane zadania nie miały charakteru służby dla państwa totalitarnego. Ponadto Sąd orzekł że ZER nie ponosi winy za wydanie decyzji o obniżeniu świadczenia w 2017 r. (jako związany zaświadczeniem z IPN do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Sąd, który ma możliwość zbadania wszelkich okoliczności sprawy). Sąd podkreślił że pominął zarzuty co do sprzeczności przepisów z Konstytucją, do których badania nie czuje się uprawniony, uważa natomiast, że w obecnym stanie prawnym można i należy sprawę rozstrzygnąć poprzez szczegółowe zbadanie, czy służba danej osoby miała cechy służby dla państwa totalitarnego przy wykorzystaniu treści zawartych w uzasadnieniu do uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III UZP 1/20. Ponadto posiadamy informacje o kilku sprawach rozstrzygniętych przed SO w Warszawie w podobny sposób w stosunku do osób związanych ze służbą w WOP lub SG. Wnioski o podjęcie dotychczas zawieszonych postępowań są z reguły uwzględniane, ale często z przewidywanym terminem rozpatrzenia na połowę przyszłego roku.
Jak dotychczas prawomocnie świadczenia przywrócono kilkunastu osobom utrzymującym kontakt z Naszym Stowarzyszeniem, Sądy Apelacyjne oddaliły Apelację Pozwanego. ZER stoi na stanowisku, że jest zobowiązany wykonać prawomocny z dniem ogłoszenia wyrok w ciągu miesiąca do jego otrzymania, ale wraz z uzasadnieniem, co w praktyce oznacza średnio okres 2 do 3 miesięcy od daty orzeczenia przez SA.
Niestety nie wszystkie sprawy pozytywnie rozpatrzone w pierwszej instancji kończą się tak samo w drugiej. Sprawy co najmniej dwóch osób z GPK WOP na granicy wschodniej zostały w SA w Lublinie rozpoznane przez Sędziego, który orzekając w sprawach emerytów policyjnych zasadniczo uważa że sam fakt potwierdzenia, że osoba pełniła służbę w jednostkach wymienionych w art. 13b przesądza o oddaleniu odwołania byłego żołnierza/ funkcjonariusza. Na drodze krajowej pozostaje rozważyć z prawnikiem (tzw. przymus adwokacki) możliwość złożenia Kasacji. Sprawę możliwych rozbieżności w orzecznictwie SA, szczególnie przy składach jednoosobowych poruszano w informacji prawnej FSSM ostatnio z dnia 22 lutego 2022r.
Opracował Andrzej Adamczyk dnia 30-03-2020r. Stowarzyszenie GRANICA