Statut Stowarzyszenia
S T A T U T S T O W A R Z Y S Z E N I A
BYŁYCH ŻOŁNIERZY I FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB GRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ - GRANICA
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
- Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Służb Granicznych Rzeczypospolitej Polskiej - GRANICA, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym stowarzyszeniem, o celach niezarobkowych, posiadającym osobowość prawną, działającym na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2017, poz. 210 t.j. ze zm., dalej: „Prawo o stowarzyszeniach”), niniejszego statutu oraz innych aktów prawnych obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną, którą uzyskuje z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Powołane jest na czas nieokreślony.
- Do reprezentowania Stowarzyszenia upoważniony jest każdy członek Rady, przy czym oświadczenia woli w sprawach majątkowych Stowarzyszenia składają prezes Rady łącznie ze skarbnikiem albo wiceprezes Rady łącznie ze skarbnikiem.
- Stowarzyszenie jest organizacją neutralną politycznie i światopoglądowo, działającą w ramach obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej porządku prawnego.
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność głównie na pracy społecznej członków i wolontariuszy. Do prowadzenia swoich działań może zatrudniać pracowników.
§ 2.
Stowarzyszenie kultywuje patriotyczno-historyczne tradycje polskich formacji granicznych, integruje środowisko byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb granicznych oraz udziela pomocy i wsparcia członkom Stowarzyszenia oraz innym byłym żołnierzom i funkcjonariuszom służb granicznych Rzeczypospolitej Polskiej, wdowom (wdowcom) i sierotom po zmarłych żołnierzach i funkcjonariuszom służb granicznych w trudnych sytuacjach życiowych.
§ 3.
- Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest m. st. Warszawa.
§ 4.
- Stowarzyszenie może zawierać porozumienia o współpracy i współdziałaniu z organizacjami realizującymi podobne cele.
- Decyzje w sprawie zawarcia porozumienia lub przystąpienia do organizacji i stowarzyszeń podejmuje Rada.
§ 5.
Stowarzyszenie ma prawo posiadać sztandar, używać pieczęci, odznak i znaków organizacyjnych oraz legitymacji członka Stowarzyszenia według wzorów uchwalonych przez Radę.
§ 6.
- Stowarzyszenie, jako organizacja pozarządowa, może ubiegać się o możliwość podejmowania działań lobbingowych na rzecz środowiska byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb granicznych po spełnieniu warunków określonych w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. z 2017 r. poz. 249 t.j. ze zm.).
- Stowarzyszenie ma prawo posiadania własnego organu prasowego, strony internetowej oraz może powoływać odpowiednie zespoły redakcyjne.
- W działalności statutowej i organizacyjnej Stowarzyszenia można stosować systemy elektroniczne, w tym
ROZDZIAŁ II
CELE I SPOSOBY ICH REALIZACJI
§ 7.
- Stowarzyszenie w swojej działalności realizuje cele:
- Uczestniczenie w upowszechnianiu tradycji polskich formacji granicznych, ich roli oraz osiągnięć w umacnianiu bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie dotyczącym ochrony granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii
- Wspomaganie działalności na rzecz zachowania wysokiego prestiżu służby w ochronie granicy państwowej, inspirowanie do należytej troski o honor, godność i autorytet funkcjonariusza służb granicznych.
- Prowadzenie działalności na rzecz integracji środowiska byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb granicznych.
- Ochrona uprawnień członków Stowarzyszenia przysługujących im z tytułu uprzedniej służby, w szczególności uprawnień finansowych, bytowych i zdrowotnych oraz sprawowania w tym zakresie kontroli społecznej.
- Współdziałanie z organizacjami społecznymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej oraz innych służb krajowych, zajmujących się przestrzeganiem prawa oraz utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność w sferze działań publicznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2016 r., poz. 1817 ze zm.) w zakresie:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
- podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym.
- Działalność, o której mowa w ust. 2 prowadzona jest:
- zarówno na rzecz członków Stowarzyszenia, jak i innych osób,
- stosownie do możliwości organizacyjnych Stowarzyszenia
§ 8.
Stowarzyszenie realizuje cele, o jakich mowa w § 7, z uwzględnieniem możliwości finansowo-organizacyjnych, w szczególności poprzez:
- organizowanie w różnej formie i w różnych miejscach co najmniej dwa razy w roku zebrań i spotkań członków Stowarzyszenia wraz z rodzinami,
- przedstawianie stanowiska Stowarzyszenia odnośnie projektów aktów prawnych dot. interesów członków określonych w § 8 pkt. 4,
- wspólne uczestniczenie lub delegowanie członków Stowarzyszenia na uroczystości organizowane przez organy Straży Granicznej,
- organizowanie niesienia pomocy członkom Stowarzyszenia i ich rodzinom, a także innym byłym żołnierzom i funkcjonariuszom służb granicznych Rzeczypospolitej Polskiej i ich rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych,
- otaczanie opieką mogił oraz miejsc pamięci poległych żołnierzy i funkcjonariuszy służb granicznych,
- odbywanie okresowych spotkań członków Rady z organami Straży Granicznej w celu omówienia zasad i sposobów realizacji działalności statutowej Stowarzyszenia,
- utworzenie zespołu redakcyjnego, który opracowuje i wydaje elektronicznie biuletyn informacyjny Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA – ICH PRAWA I OBOWIĄZKI
§ 9.
Stowarzyszenie zrzesza, na zasadzie dobrowolności, członków:
- zwyczajnych,
- wspierających,
§ 10.
Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą zostać:
- byli żołnierze i funkcjonariusze służb granicznych Rzeczypospolitej Polskiej,
- wdowy (wdowcy) i sieroty po zmarłych żołnierzach i funkcjonariuszach służb granicznych, o których mowa w punkcie 1.
§ 11.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może być osoba prawna lub fizyczna, która szczególnie zasłużyła się działaniami na rzecz Stowarzyszenia i która zadeklaruje pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego pełnomocnika.
§ 12.
- Członkiem honorowym stowarzyszenia może być osoba fizyczna, wybitnie zasłużona dla realizacji celów Stowarzyszenia.
- Decyzje o nadaniu tytułu członka honorowego Stowarzyszenia podejmuje walne Wnioski w tej sprawie mogą składać wszyscy członkowie Stowarzyszenia.
§ 13.
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
- wybierać i być wybierani do władz Stowarzyszenia,
- brać udział w zebraniach Stowarzyszenia z prawem głosu,
- występować z wnioskami i postulatami do władz Stowarzyszenia, a za pośrednictwem władz Stowarzyszenia do władz państwowych w sprawach wynikających ze statutu,
- korzystania z pomocy prawnej i socjalno-bytowej Stowarzyszenia.
- Członkowie wspierający mają prawo:
- brać udział w zebraniach Stowarzyszenia z głosem doradczym,
- korzystać z uprawnień wymienionych w ust. 1 pkt 3.
- Członkom honorowym Stowarzyszenia przysługują takie same prawa, jak członkom wspierającym.
§ 14.
- Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
- przestrzegać postanowień statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia,
- brać aktywny udział w pracach Stowarzyszenia i dbać o jego rozwój,
- opłacać regularnie składki w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie Członków.
- Członkowie honorowi oraz wspierający mają obowiązek przestrzegać postanowień statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia oraz propagować jego cele i zadania.
§ 15.
- Warunkiem przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia jest złożenie pisemnej deklaracji członkowskiej.
- Deklaracja osób fizycznych powinna zawierać nastepujące dane: stopień, imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz informacje umożliwiające nawiązanie kontaktu.
- Deklaracja osób prawnych powinna zawierać dane adresowe dotyczące osoby prawnej oraz imię i nazwisko pełnomocnika.
- Członkowie wspierający i honorowi są zwolnieni z obowiązku wnoszenia składek członkowskich .
§ 16.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w razie:
- zgonu członka,
- pisemnej rezygnacji złożonej do Rady,
- wykluczenia przez uchwałę Rady z powodu nieprzestrzegania postanowień statutu, niebrania udziału w pracach Stowarzyszenia lub nieopłacania składek przez ponad rok.
- Od uchwały Rady, w sprawie odmowy przyjęcia w poczet członków lub wykluczenia ze Stowarzyszenia, przysługuje odwołanie do walnego zebrania członków w terminie 2 tygodni od doręczenia uchwały. Uchwała walnego zebrania członków jest ostateczna.
ROZDZIAŁ IV
ORGANY STOWARZYSZENIA
§ 17.
- Organami Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd, zwany również Radą,
- Komisja Kontroli Stowarzyszenia.
- Kadencja Rady i Komisji Kontrolnej trwa cztery lata.
- Miejsca wakujące w czasie kadencji Rady i Komisji Kontroli Stowarzyszenia uzupełniane są spośród kandydatów do tych władz przez Walne Zebranie Członków.
§ 18.
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz Stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego Zebrania Członków.
- Zwyczajne walne zebranie członków zwoływane jest przez Radę co najmniej raz na rok w celu:
- zatwierdzenia sprawozdania Rady za okres ubiegły,
- uchwalenia lub odmowy udzielenia absolutorium Radzie na wniosek Komisji Kontroli Stowarzyszenia,
- rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania Komisji Kontroli Stowarzyszenia,
- uchwalenia programu prac i budżetu oraz wysokości wpisowego i składek na okres następny,
- wyboru Rady i Komisji Kontroli Stowarzyszenia, w przypadku upływu ich kadencji, wniosku o ich odwołanie lub konieczności uzupełnienia ich składu.
§ 19.
- Nadzwyczajne walne zebranie członków jest zwoływane:
- na podstawie uchwały Rady,
- na żądanie Komisji Kontroli Stowarzyszenia,
- na wniosek co najmniej jednej czwartej członków Stowarzyszenia
- Nadzwyczajne walne zebranie Rada zwołuje w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku lub podjęcia uchwały.
- Rada informuje członków drogą elektroniczną o terminie zebrania na dwa tygodnie przed, podając jednocześnie miejsce i czas.
§ 20.
- Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia jest ważne bez względu na liczbę obecnych członków chyba że statut stanowi inaczej.
- Uchwały walnego zebrania członków podejmowane są zwykłą większością głosów.
§ 21.
- Rada wybierana jest przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym.
- Członkami Rady nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Rada składa się z minimum 5 osób.
- Rada wybiera spośród siebie prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika.
- Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Rady. Przy równej liczbie głosów decyduje głos
§ 22.
Do kompetencji Rady należy:
- kierowanie realizacją statutowych celów i wykonywanie uchwał walnego zebrania członków,
- planowanie działalności oraz zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
- zwoływanie walnego zebrania członków,
- współpraca z Komendą Główną Straży Granicznej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innymi instytucjami i organizacjami na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- zawieranie porozumień i umów w imieniu Stowarzyszenia,
- składanie na walnym zebraniu członków sprawozdań ze swojej działalności,
- przyjmowanie do Stowarzyszenia członków zwyczajnych i wspierających,
- wnioskowanie o nadanie orderów i odznaczeń państwowych, resortowych i honorowych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami,
- podejmowanie uchwał związanych z wykluczeniem ze Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie wynagrodzenia członków Stowarzyszenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją,
- proponowanie wysokości wpisowego i składek członkowskich.
§ 23.
Posiedzenia Rady odbywają się w miarę potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
§ 24.
- Komisja Kontroli Stowarzyszenia wybierana jest przez walne zebranie członków. Komisja Kontroli składa się z minimum 3 członków.
- Członkowie Komisji Kontroli Stowarzyszenia:
- nie mogą być członkami Rady ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Komisja Kontroli Stowarzyszenia wybiera spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
- Dokumentację Komisji Kontroli podpisują przewodniczący lub jego zastępca.
- Uchwały Komisji Kontroli Stowarzyszenia podejmowane są większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komisji Kontroli Stowarzyszenia.
- Członkowi Komisji Kontroli Stowarzyszenia nie otrzymują wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją. Walne Zgromadzenie Członków może podjąć uchwałę w przedmiocie przyznania członkom Komisji Kontroli Stowarzyszenia zwrotu uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenia w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.
§ 25.
Do zakresu działania Komisji Kontroli Stowarzyszenia należy:
- przeprowadzanie raz w roku, do końca kwietnia, kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia i Rady, a zwłaszcza gospodarki finansowej oraz przedstawienie uwag i wniosków na najbliższym walnym zebraniu członków,
- wydawanie zaleceń pokontrolnych, w przypadkach stwierdzenia uchybień w działalności oraz określenie terminu i sposobu ich usunięcia,
- składanie sprawozdań z całokształtu swojej działalności na walnym zebraniu członków oraz wniosków o udzielenie absolutorium Radzie,
- informowanie na bieżąco Radę o stwierdzonych niedociągnięciach,
- składanie zastrzeżeń w stosunku do projektów uchwał, postanowień i przedsięwzięć Rady w przypadku stwierdzenia, że mogą one spowodować szkody w działalności Stowarzyszenia,
- występowanie z żądaniem zwołania walnego zebrania członków lub posiedzenia Rady, w przypadkach działań Rady niezgodnych z prawem, statutem lub uchwałami walnego zebrania członków.
ROZDZIAŁ V
TERENOWE JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE I ICH WŁADZE
§ 26.
- Terenową jednostką organizacyjną Stowarzyszenia jest koła
- Do utworzenia koła wymaganych jest 5 członków założycieli.
- Powołanie koła wymaga akceptacji Rady.
- Zarząd nowo utworzonego koła zobowiązany jest, zgodnie z art. 20 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach, w terminie 14 dni od dnia jego powołania, zawiadomić o tym organ nadzorujący właściwy ze względu na siedzibę koła, podając skład zarządu z adresami jego członków, adresem siedziby, koła doręczając jednocześnie statut Stowarzyszenia.
§ 27.
- Organami koła są:
- Walne Zebranie Członków Koła,
- Zarząd Koła,
- Komisja Kontroli Koła, w kołach liczących powyżej 7 członków.
- Kadencja Zarządu Koła i Komisji Kontroli Koła trwa cztery lata.
§ 28.
- Walne Zebranie Członków Koła jest władzą najwyższą koła. Walne Zebranie Członków Koła zwoływane jest jako zwyczajne lub sprawozdawczo-wyborcze.
- Walne Zebrania Członków Koła odbywają się według planu ustalonego przez Zarząd Koła, nie rzadziej jednak jak raz do roku.
- Walne Zebranie Członków Koła sprawozdawczo – wyborcze zwoływane jest co cztery lata.
- Walne Zebranie Członków Koła zarówno zwyczajne jak i sprawozdawczo – wyborcze może być także zwoływane na wniosek Rady, Komisji Kontroli Koła albo na wniosek 1/5 liczby członków koła. Zebranie takie Zarząd Koła zobowiązany jest zwołać w terminie 1 miesiąca od złożenia wniosku.
- O terminie, miejscu i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Koła Zarząd Koła zawiadamia elektronicznie członków co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania.
- Walne Zebranie Członków Koła jest ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nim osób. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów.
- W Walnym Zebraniu Członków Koła biorą udział:
- z głosem stanowiącym – członkowie koła,
- z głosem doradczym – przedstawiciele Rady i członkowie wspierający.
§ 29.
- Do właściwości Walnego Zebrania Członków Koła należy:
- ustalenie zadań dla Zarządu Koła,
- rozpatrywanie sprawozdań oraz ocena działalności koła i jego organów, a także podejmowanie uchwał w tych sprawach,
- wybór Zarządu Koła,
- udzielanie absolutorium Zarządowi Koła,
- podejmowanie uchwał w sprawie skreślenia lub wykluczenia z listy członków koła,
- zatwierdzenie budżetu i bilansu koła, przedstawionego przez Zarząd Koła,
- podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania koła, przy czym podjęcie uchwały o rozwiązaniu koła wymaga 2/3 głosów przy obecności, co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- W kołach liczących co najmniej 7 członków do właściwości Walnego Zebrania Członków Koła należy również:
- dokonywanie wyboru Komisji Kontroli Koła,
- rozpatrywanie wniosków Komisji Kontroli Koła,
- udzielanie lub odmowa udzielenia absolutorium Zarządowi Koła na wniosek Komisji Kontroli Koła.
§ 30.
- Zarząd Koła kieruje bieżącą działalnością koła w okresie między walnymi zebraniami, zgodnie z postanowieniami statutu i uchwałami.
- Zarząd składa się z 3 do 5 członków
- Zarząd wybiera spośród siebie przewodniczącego, sekretarza i
- Posiedzenia Zarządu Koła odbywają się według planu ustalonego przez Zarząd Koła, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
§ 31.
Do zakresu działania Zarządu Koła należy:
- realizowanie uchwał Walnego Zebrania Członków Koła,
- składanie na walnym zebraniu członków sprawozdań ze swojej działalności,
- kierowanie pracami koła,
- gospodarowanie funduszami koła w ramach budżetu i administrowanie majątkiem koła,
- przedstawianie Radzie sprawozdań z działalności koła,
- przygotowywanie i zwoływanie walnych zebrań członków koła,
- przyjmowanie nowych członków i podejmowanie decyzji w sprawach skreślenia z listy członków koła lub uchwał w sprawie wydalenia ze Stowarzyszenia,
- w kołach liczących co najmniej 7 członków, rozpatrywanie sprawozdań pokontrolnych Komisji Kontroli oraz zwoływanie na jej wniosek walnego zebrania członków koła,
- wykonanie innych zadań statutowych Stowarzyszenia.
§ 32.
Oświadczenia woli w imieniu koła we wszystkich sprawach składają łącznie przewodniczący i skarbnik.
§ 33.
- Komisję Kontroli Koła wybiera się w kołach liczących co najmniej 7 członków.
- Komisja Kontroli koła jest organem kontroli wewnętrznej całokształtu działalności koła i powoływana jest przez Walne Zebranie Członków Koła.
- Komisja Kontroli Koła składa się z co najmniej 3 członków, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego oraz sekretarza. W skład Komisji Kontroli Koła nie mogą wchodzić osoby będące członkami Zarządu Koła.
- Komisja Kontroli Koła działa kierując się statutem Stowarzyszenia oraz wytycznymi Komisji Kontroli Stowarzyszenia.
- Członkowie Komisji Kontroli Koła mają prawo brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu Koła.
- Komisja Kontroli Koła podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków.
§ 34.
Do zakresu działania Komisji Kontroli Koła należy:
- przeprowadzanie raz w roku do końca lutego kontroli całokształtu działalności koła i jego Zarządu, a zwłaszcza gospodarki finansowej oraz przedstawienie uwag i wniosków na najbliższym walnym zebraniu członków koła,
- wydawanie zaleceń pokontrolnych w przypadkach stwierdzenia uchybień w działalności oraz określenie terminu i sposobu ich usunięcia,
- składanie sprawozdań z całokształtu swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków Koła oraz wniosków o udzielenie lub nie udzielenie absolutorium Zarządowi Koła,
- informowanie na bieżąco Zarządu Koła o stwierdzonych nieprawidłowościach,
- składanie zastrzeżeń w stosunku do projektów uchwał i planowanych działań Zarządu Koła, w przypadku stwierdzenia, że mogą one spowodować szkody w działalności koła,
- występowanie z żądaniem zwołania zebrania walnego członków koła lub posiedzenia Zarządu Koła, w przypadkach działań Zarządu Koła niezgodnych z prawem, statutem lub uchwałami władz Stowarzyszenia.
§ 35.
- Koło może zostać rozwiązane jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie przepisów prawa, statutu Stowarzyszenia lub uchwał Rady.
- Uchwałę o rozwiązaniu koła podejmuje Rada na wniosek Komisji Kontroli Koła lub Komisji Kontroli Stowarzyszenia. Od uchwały Rady przysługuje odwołanie, w ciągu 14 dni od jej doręczenia, do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VI
FINANSE I MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
§ 36.
- Majątek stowarzyszenia powstaje z:
- wpisowego i składek członkowskich,
- darowizn, spadków i zapisów testamentowych,
- dochodów z własnej działalności, w tym dochodów z działalności odpłatnej pożytku publicznego,
- dochodów z majątku Stowarzyszenia,
- ofiarności publicznej,
- grantów i subwencji osób prawnych i fizycznych,
- przekazanych przez osoby fizyczne środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
- Fundusze Stowarzyszenia przeznaczone są na działalność Stowarzyszenia.
- Zabrania się:
- udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 37.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą według zasad określonych w odrębnych przepisach. Podjęcie działalności gospodarczej przez Stowarzyszenie poprzedzone jest podjęciem uchwały Walnego Zgromadzenia Członków.
- Działalność gospodarcza prowadzona jest wyłącznie jako dodatkowa w stosunku do działalności statutowej.
- Nadwyżka przychodów z prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności gospodarczej nad kosztami przeznaczana jest wyłącznie na działalność statutową i nie może być przeznaczona do podziału pomiędzy członków Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ VII
ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
§ 38.
- Zmiana statutu Stowarzyszenia następuje na wniosek Rady lub siedmiu członków Stowarzyszenia drogą uchwały walnego zebrania powziętej większością 2/3 głosów obecnych członków, przy obecności w pierwszym terminie co najmniej połowy wszystkich członków Stowarzyszenia, a bez względu na liczbę członków obecnych w drugim terminie.
- Wniosek o zmianę statutu musi być zgłoszony na piśmie, a treść proponowanej zmiany podana w zawiadomieniu zwołującym walne zebranie.
§ 39.
- Rozwiązane Stowarzyszenia może nastąpić na mocy uchwały walnego zebrania powziętej większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy wszystkich członków Stowarzyszenia w pierwszym terminie i bez względu na liczbę członków obecnych w drugim terminie.
- To samo walne zebranie uchwala jednocześnie zwykłą większością głosów sposób użycia posiadanego majątku Stowarzyszenia i przeprowadzenia jego likwidacji.
Statut przyjęto w dniu 8 kwietnia 2017 r. w Warszawie.
Statut do pobrania: Statut Stowarzyszenia