NADCHODZĄ ZMIANY W KODEKSIE POSTĘPOWANIA CYWILNEGO
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 czerwca 2021 roku pod pozycją 1099 opublikowano Ustawę z dnia 28 maja 2021 roku o zmianach w kodeksie postępowania cywilnego i innych ustaw ( w tym w artykułem 4 tzw. covidowej ). Istotne zmiany dla emerytów mundurowych , których sprawy toczą się w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych to :
- zasada rozpatrywania spraw w pierwszej i drugiej instancji przez jednego Sędziego , co powinno przyśpieszyć rozpoznawanie spraw w Sądach Apelacyjnych ale powstaje obawa czy będzie zachowana jednolita linia orzecznicza w sprawach podobnych ,
-podstawową formą będzie rozpoznanie sprawy na rozprawie zdalnej , osoba nie posiadająca możliwości technicznych połączenia się z Sądem będzie mogła co najmniej na 5 dni przed rozprawą złożyć wniosek o zapewnienie jej miejsca na terenie Sądu o czym zostanie pouczona w zawiadomieniu o rozprawie ,
-sąd nie będzie związany wnioskami stron o rozpoznanie na rozprawie jawnej , rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym będzie drugą formą po rozprawie zdalnej, rozprawa w formie dotychczasowej ma być wyjątkiem .
Ustawa w ww. zakresie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia tj. z dniem 2 lipca 2021 r.
Opracował : Andrzej Adamczyk , Stowarzyszenie GRANICA Warszawa 18-06 -2021 r.
Załączam kopię istotnych dla ww. spraw fragmentów ustawy , warto zapoznać się treścią ww. dziennika ustaw, zmiany dotyczą także Kpa i innych mogących być w państwa zainteresowaniu spraw.
Art. 4. W ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.2) ) wprowadza się następujące zmiany: 1) art. 15zzs1 otrzymuje brzmienie: „Art. 15zzs1 . 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach rozpoznawanych według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, zwanej dalej „Kodeksem postępowania cywilnego”: 1) rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku (posiedzenie zdalne), z tym że osoby w nim uczestniczące, w tym członkowie składu orzekającego, nie muszą przebywać w budynku sądu; 2) od przeprowadzenia posiedzenia zdalnego można odstąpić tylko w przypadku, gdy rozpoznanie sprawy na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne, a ich przeprowadzenie w budynku sądu nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nich uczestniczących; 3) przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia niejawnego, gdy nie można przeprowadzić posiedzenia zdalnego, a przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego nie jest konieczne; 4) w pierwszej i drugiej instancji sąd rozpoznaje sprawy w składzie jednego sędziego; prezes sądu może zarządzić rozpoznanie sprawy w składzie trzech sędziów, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na szczególną zawiłość lub precedensowy charakter sprawy. 2. Na wniosek strony lub osoby wezwanej zgłoszony na co najmniej 5 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia zdalnego sąd zapewni jej możliwość udziału w posiedzeniu zdalnym w budynku sądu, jeśli strona lub osoba wezwana wskaże we wniosku, że nie posiada urządzeń technicznych umożliwiających udział w posiedzeniu zdalnym poza budynkiem sądu. 3. Sąd poucza osobę wezwaną oraz stronę niezastępowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub radcę Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej o treści ust. 2 przy doręczeniu pierwszego zawiadomienia o terminie posiedzenia zdalnego .
Art. 6. 1. Przepisy ustawy zmienianej w art. 4 stosuje się również do postępowań rozpoznawanych według przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz zgromadzeń ogólnych sądów lub trybunałów zwołanych i niezamkniętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. 2. Sprawy, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy sąd rozpoznawał w składzie innym niż jednego sędziego, w dalszym ciągu prowadzone są przez tego sędziego, któremu sprawa została przydzielona jako referentowi, do zakończenia sprawy w danej instancji.