INFORMACJA DLA OSÓB OBJĘTYCH OBNIŻENIEM ŚWIADCZEŃ

Opublikowano: piątek, 06 sierpień 2021

INFORMACJA DLA  OSÓB  OBJĘTYCH OBNIŻENIEM ŚWIADCZEŃ
w szczególności, których postępowania przed SO są jeszcze "zawieszone".

     Szanowni Państwo-Koleżanki i Koledzy. W związku z pytaniami, "co mogą zrobić osoby występujące bez kwalifikowanej pomocy prawnej, a  których sprawy dalej  mają status  "zawieszonych"", przekazujemy do wykorzystania uaktualniony  wzór Wniosku o Podjęcie Postępowania, a jednocześnie przyśpieszenie rozpoznania sprawy. Oczywiście wymaga on nieznacznego dostosowania do  warunków danej sprawy. Jak dotychczas SO wielokrotnie reagowały tylko pozytywnie, chociaż nie wszystkim wnioskującym wyznaczono już termin rozprawy. Na zakończenie Wniosku przytaczam informację o pozytywnych rozstrzygnięciach w naszych sprawach przed  SO w Warszawie i w Sądach Apelacyjnych, do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych.

     Należy mieć na uwadze że mimo iż  prawie wszyscy Sędziowie Sekcji SO w Warszawie  orzekają od jakiegoś czasu w naszych sprawach to realnie "starczy"  tych spraw jeszcze na około 3 lata. Wobec powyższego trudno się spodziewać że sprawy będą  licznie "odwieszane" w najbliższym czasie z urzędu , chyba że TK wyda orzeczenie i zawieszenie stanie się bezzasadne. Niektórzy Sędziowie wyznaczają już terminy na rok  przyszły, złożenie ww. wniosku zapewne spowoduję że akta  z "archiwum"  zostaną przedstawione Sędziemu i zostanie  sprecyzowany  tryb dalszego procedowania. Osobiście uważam że przy takiej ilości spraw złożonych praktycznie w jednym czasie istotny wpływ na wyznaczenie terminu  może mieć "gotowość" naszej sprawy do rozpoznania. Niezależnie  od poglądów na rozkład ciężaru dowodowego w Naszym interesie jest dostarczyć Sądowi wszelkich możliwych argumentów  potwierdzających że indywidualnie realizowane zadania nie miały charakteru służby dla państwa totalitarnego. Sąd przy wyznaczaniu terminu może uwzględnić także wyjątkowy stan faktyczny: wiek, stan zdrowia osoby samotnej itp.. o znaczeniu egzystencjalnym.

     Pozostaje pytanie co mogą zrobić osoby ,którym dość dawno postępowanie "odwieszono" a nie wyznaczono terminu. Praktycznie mogą jeszcze trochę poczekać i dowiadywać się o stan sprawy albo próbować przypomnieć się Sądowi  poprzez wysłanie Pisma Procesowego – wniosku o przyśpieszenie rozpoznania sprawy  powołując się ogólnie na art. 45 ust. 1 Konstytucji oraz na szczególną sytuację  osobistą jeśli występuje.KPC nic nie mówi na ten temat ale każde pismo powinno spełniać wymagania dla pisma procesowego. Inną formą prawem przewidzianą jest skarga na przewlekłość postępowania . Zagadnienie to reguluje Ustawa o skardze… z 17 czerwca 2004r., z późniejszymi zmianami. Decyzja co do strategii procesowej należy tylko i wyłącznie do Państwa.

     Przy okazji jeszcze jedno zagadnienie wymaga wyjaśnienia. Pisząc o nie prowadzeniu pracy tzw. operacyjnej czy postępowań przygotowawczych wskazujemy że w zasadzie nie wytwarzaliśmy dokumentacji archiwalnej, potwierdzeniem wykonania kontroli granicznej było zamieszczenie odcisku stempla w paszporcie. Ma to z reguły wpływ na zakres postępowania dowodowego Należy jednak pamiętać że prowadzenie  zgodnie z prawem działań operacyjnych ukierunkowanych na ochronę granicy było i jest niezbędne dla skuteczności działań i nie może być negatywnie kojarzone, co ma potwierdzenie w znanym nam wyrokach SO i SA dot. mi oficerów realizujących zadania w grupach operacyjnych, Strażnicy czy Wydziale dochodzeniowo-śledczym np.: wyrok S A w Białymstoku  z dnia 6 maja 2021r. w sprawie JB, sygnatura III AUa  862/20, którym oddalono Apelacje  ZER od wyroku SO w Olsztynie z dnia 16 października 2020 r.

Opracował:  Andrzej Adamczyk,  Stowarzyszenie  GRANICA    Warszawa  6 sierpnia 2021r.

    Wniosek 

    Wniosek